top of page
  • Writer's pictureВеликий льох

Висновки Всеукраїнської науково-практичної конференції

8-го липня на базі Інституту історії України НАН України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Усипальниця гетьмана Богдана Хмельницького: історія, міфи, сучасний стан» в якій взяли участь провідні українські науковці, церковні та громадські діячі, музеєзнавці та пам'яткоохоронці. Після виголошення доповідей, а також проведеного обговорення навколо виявлених нових наукових фактів щодо знаходження ймовірного поховання Богдана Хмельницького в Іллінській церкві у Суботові, учасники конференції прийшли до таких висновків:

1.Родинні усипальні (склепи, крипти) гетьманів та козацької старшини XVII – XVIII ст. були типовим явищем тогочасної поховальної культури українців. На наявність в Іллінській церкві склепу Богдана Хмельницького вказує метрика 1888 року, яка була віднайдена у фондах рукописного відділу Інституту історії матеріальної культури РАН у Санкт-Петербурзі. 2.На даний час не віднайдено жодних історичних джерел, які б підтверджували літописне повідомлення про осквернення усипальниці Богдана Хмельницького в Суботові у 1664 році. Очевидно, що така подія не мала місце, а до літопису вписана вигадана історична легенда, що стала основною версією радянської історіографії. 3. У результаті георадарного дослідження в Іллінській церкві виявлена аномалія, що може відповідати підземній поховальній споруді розмірами 3х1,3 м і висотою від підлоги до стелі приблизно 1,6 м, ймовірно, викладеної зсередини цеглою і майже повністю засипаної ґрунтом. 4. Спираючись на досвід та практику археологічних досліджень подібних поховань в Україні та світі, результати неінвазійного георадарного дослідження ймовірної поховальної споруди потребують перевірки напівінвазійним методом — свердлінням невеликих отворів у супроводі інспекційної відеокамери.

Учасники конференції звертаються до Міністерства культури України з проханням максимального сприяння ініціативам вчених і узгодження необхідних дозвільних документів для проведення подальших археологічних досліджень.

Докладно з висновками конференції можна ознайомитись на сторінці Інституту історії України у Facebook

194 views0 comments
bottom of page